Inwestujemy w rozwiązania smart home, bo cenimy sobie komfort. „Raport o budowie domów” Oferteo.pl

Elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu – wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana była potrzebą zwiększania komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę swojego systemu.

30% nowych domów w Polsce z systemem smart home

Wyniki badania Oferteo.pl, największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, pokazują, że w 2021 roku 30% osób budujących dom zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań smart home.

23% z nich wybrało pojedyncze, niescentralizowane urządzenia. Pozostali zdecydowali się na centralne systemy sterowania, wśród których najpopularniejszy był Google Home (24%), a na drugim miejscu znalazł się Xiaomi Mijia/Aqara (9%). Na rozwiązanie Amazon Alexa lub Samsung SmartThings zdecydowało się po 8% ankietowanych.

Systemy inteligentnego domu są już stosunkowe dobrze znane – tylko 17% badanych nigdy o nich nie słyszało. Dla tych, którzy je znali, ale nie zdecydowali się na nie, problemem często była zbyt wysoka cena (51%).

Inwestujemy w smart home dla komfortu

Większość respondentów przyznała, że na decyzję o instalacji rozwiązania smart home wpłynęła przede wszystkim potrzeba zwiększenia komfortu. Podobnie jak w 2020 roku, było to 80% ankietowanych. Dla 64% decydujące było ich zainteresowanie nowymi technologiami. Odsetek ten wzrósł o 14 pp. w porównaniu ze wcześniejszym rokiem.

Nowe technologie są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz dom będzie jeszcze lepszym miejscem do życia. Aby właściwie je dobrać, warto skorzystać z usług fachowców – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Wśród osób instalujących system inteligentnego domu wzrosła też potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa. W 2021 roku jako główny powód swojej decyzji wskazało ten czynnik 46% respondentów. To 10 pp. więcej niż w roku 2020 (36%).

Systemy inteligentnego domu spełniają oczekiwania inwestorów

65% procent osób budujących dom w 2021 roku było w pełni zadowolonych z zakupionych urządzeń smart home, a 17% przyznało, że spełniły one ich oczekiwania częściowo. Większość respondentów planuje w przyszłości rozbudować swój system inteligentnego domu (65%). 33% ankietowanych chciałoby wdrożyć systemy oświetlenia, 31% zawory oraz zraszacze ogrodowe, a 28% – alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

– Polacy podchodzą do instalacji smart home strategicznie. Interesują się nimi już na etapie budowy, kiedy łatwo zadbać o poprowadzenie potrzebnej instalacji elektrycznej czy sieci Ethernet. Co prawda urządzenia inteligentnego domu można zainstalować w dowolnym momencie, ale wcześniej przemyślane systemy pozwalają na wykorzystanie potencjału smart home w pełni. Zwłaszcza, że większość użytkowników w dalszych krokach planuje stopniowo rozszerzać gamę inteligentnych urządzeń – komentuje Philippe Citroën, dyrektor zarządzający Netatmo, francuskiego producenta rozwiązań smart home.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowane w serwisie firmy mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących danych usług lub produktów. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

O OFERTEO

Oferteo S.A. z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na: www.oferteo.pl/