Mieszkańcy aglomeracji śląskiej kupują mieszkania w Chorzowie

Z udostępnionego przez Otodom raportu o cenach mieszkań w 39 największych miastach Polski wynika, że najbardziej zdrożały mieszkania w Chorzowie. W kwietniu 2022 były o blisko 60 proc. droższe niż przed rokiem, a mimo to średnia cena 7657 zł za m kw. należy ciągle do niskich, w porównaniu nie tylko z Katowicami, ale także z połową miast z listy serwisu nieruchomości.

Dlaczego kupno mieszkania w Chorzowie nadal się opłaca?

Dane NBP za I kwartał 2022 r. dowodzą, że nowe mieszkania na 7 największych rynkach w Polsce kosztowały średnio o prawie 15 proc. więcej r/r. Właściciele nieruchomości w Chorzowie mają więc powody do radości bo ich lokale są warte o 60 proc. więcej, a ci, którzy dopiero planują zakup mieszkania, także są w dobrej sytuacji. Ceny mieszkań w Chorzowie określa się jako korzystniejsze niż lokali o podobnym standardzie w Katowicach, a warunki życia w obu miastach są podobne. Pomimo dotkliwej polityki kredytowej banków i wysokich stóp procentowych nadal opłaca się kupić mieszkanie na kredyt.

– W chorzowskim Osiedlu Kościuszki jednopokojowe lokum, o powierzchni 26 m kw., kosztuje 218,8 tys. zł. Singiel z dochodem 3800 zł może kupić to mieszkanie mając wkład własny w wysokości 44 tys. zł i spłacać ratę kredytu 1056 zł miesięcznie. Dochód 4200 umożliwiłby mu wzięcie kredytu z wkładem własnym 22 tys. zł i ratę w wysokości 1260 zł. Dwupokojowe mieszkanie o metrażu 43,3 m kw. to koszt 346 tys. zł. Średnia cena w naszej ofercie to 8158,87 zł za m kw. – mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction. – Zakup mieszkania w Osiedlu Kościuszki to także dobra decyzja inwestycyjna. Eksperci uważają, że inwestując na rynku nieruchomości warto dywersyfikować portfel, zmieniać miasto. Chorzów niewątpliwie należy do miast z potencjałem.

Osiedle Kościuszki, kolejna po Osiedlu Nowe Tysiąclecie, inwestycja ogólnopolskiego dewelopera J.W. Construction w Metropolii Silesia – to nowoczesna architektura, najnowsze technologie i szlachetne materiały, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania, zróżnicowane metraże, duże przeszklenia i balkony, jasne wnętrza. Docelowo powstanie tu 256 mieszkań o powierzchni od 25,75 do 82,65 m kw. z przynależącymi do nich komórkami lokatorskimi, 316 miejscami postojowymi w garażach, a na parkingu naziemnym dodatkowe 70.

W kwietniu na chorzowskim rynku pierwotnym deweloperzy udostępnili do sprzedaży o 334 więcej mieszkań niż w kwietniu 2021 r. To ponad 900 procentowy wzrost, jednak nadal jest to liczba niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Miasto przyciąga przedsiębiorców i turystów, od kilku lat notuje dodatnie saldo migracji wewnętrznej. Doskonale skomunikowane z regionem, jest magnesem, w szczególności dla mieszkańców aglomeracji Śląskiej. Podróżując w różnych kierunkach metropolii można w Chorzowie wygodnie przesiadać się na linie tramwajowe i autobusowe. Przejazd autobusem z centrum przesiadkowego do Katowic zajmuje zaledwie 15 minut. Ponadto miasto uważane jest za najbardziej elektromobilne w Polsce dzięki powiększającej się każdego roku sieci ścieżek rowerowych, a także rozbudowanemu systemowi rowerów miejskich KajTeroz i sieci hulajnóg elektrycznych. Nie tylko dlatego Chorzów jest atrakcyjny dla młodych i rodzin z dziećmi. Działa tu ponad sto placówek oświatowych, trzy teatry i największy lekkoatletyczny obiekt w Polsce, Stadion Śląski, który jest zarazem największą sceną muzyczną w kraju. Stadion znajduje się w niepowtarzalnej lokalizacji – na terenie największego parku w Europie, Parku Śląskiego. Tereny zielone, w których można odpocząć, zajmują 20 proc. powierzchni miasta.