Przeprowadzki po polsku

Europejczycy przeprowadzają się średnio 4 razy w życiu, Amerykanie – więcej niż 11. Zmiana miejsca zamieszkania podyktowana jest najczęściej sytuacją zawodową lub powiększeniem rodziny. Jak w tym zestawieniu plasują się Polacy? Na jakie mieszkanie zamieniają swoje dotychczasowe lokum?

Według Instytutu Gallupa, na początku XXI wieku jedynie 6-10 proc. Polaków przeprowadziło się do innego miasta czy regionu. Z kolei badania RE/MAX z 2015 r. pokazują, że zmieniamy miejsce stałego pobytu 2 razy w życiu, podczas gdy średnia europejska wynosi 4. Najczęściej mieszkanie zmieniają Szwedzi, Finowie i Szwajcarzy (aż 6 razy w życiu), a najrzadziej – obok Polaków – Słowacy i Hiszpanie.

Wyprowadzka od rodziców

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oszacowało, że w 2030 roku na 1.000 Polaków przypadnie 435 mieszkań. Obecnie wskaźnik ten wynosi 363. Młodzi marzą o własnym lokum, ale niewielu dysponuje środkami, by je zakupić.

– Z badania Homo Homini wynika, że co piąty młody człowiek, chcąc zakupić lokal, musi liczyć na pomoc rządowych projektów – komentuje Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej Start. – To źródło tak dużego zainteresowania dofinansowaniami w postaci programów takich, jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych. Środki wyczerpują się natychmiast, ponieważ nierzadko udział w programie jest jedyną szansą na własne M.

Pomoc finansowa w wielu przypadkach jest niezbędna, ponieważ rynkowe ceny mieszkań są zbyt wysokie, biorąc pod uwagę średnie zarobki osób młodych, a także fakt, że niewiele z nich ma znaczące oszczędności. Często z tego powodu młodzi ludzie po zakończeniu studiów i podjęciu pracy postanawiają zostać u rodziców. Według danych Eurostatu, w ubiegłym roku prawie 46 proc. Polaków w wieku 25-34 lat mieszkało z rodzicami, o 1,6 proc. więcej niż rok wcześniej i aż 9,3 proc. więcej niż dekadę temu. Zaskakuje fakt, że najliczniejszą grupę wśród nich stanowią osoby pracujące na pełnym etacie.

Awans, powiększenie rodziny, ale i utrata pracy

Nowego lokum szukają głównie osoby w wieku 30-50 lat, a najczęściej podawanym powodem zmiany miejsca zamieszkania są niewystarczające warunki mieszkaniowe. Dotyczy to zarówno stanu lokalu, jak i jego powierzchni w przypadku, gdy rodzina się powiększa. Kolejnym powodem determinującym przeprowadzkę są sprawy zawodowe – podjęcie nowej pracy, awans lub zmiana siedziby firmy nierzadko wiążą się ze zmianą stałego pobytu.

– Polacy najczęściej przeprowadzają się przy okazji studiów, zawarcia małżeństwa czy przy pojawieniu się dzieci, znacznie rzadziej z powodów zawodowych – komentuje Marek Szmolke. – Często także zmiana statusu finansowego wpływa na decyzję o przeprowadzce. Oszczędzamy, dostajemy awans i przychodzi czas na kupno własnego M. Niestety, czasem sytuacja jest odwrotna i zmusza do rozejrzenia się za tańszym lokalem niż obecnie zajmowane.

Czym kierujemy się, wybierając nowe miejsce zamieszkania? Najważniejsza jest cena i lokalizacja – te dwa kryteria były najczęściej wymieniane w wynikach badania TNS dla serwisu Otodom.pl, dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania. Na kolejnych pozycjach znalazły się powierzchnia i liczba pokoi, najmniej istotne dla badanych były możliwości parkingowe i ogrodzenia osiedla.