Ziemia rolna pod budowę domu? Czemu nie!

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 30 kwietnia br., wprowadza restrykcyjne ograniczenia obrotu nieruchomościami rolnymi – obecnie nieruchomość rolną może nabyć co do zasady wyłącznie rolnik indywidualny, prowadzący osobiście gospodarstwo rolne oraz posiadający przez okres co najmniej 5 lat przed nabyciem nieruchomość rolną na terenie gminy, na obszarze której gospodarstwo to jest położone. Nabycie nieruchomości rolnej jest ponadto powiązane z obowiązkiem jej osobistej uprawy przez okres 10 lat.

– Restrykcje ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego mają zastosowanie do nieruchomości rolnych bez względu na to, gdzie są położone – na wsiach czy w obrębie miast. Przeznaczenie rolnicze może wynikać albo z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo – w odniesieniu do terenów, które nie mają planów zagospodarowania – ze sklasyfikowania jako użytki rolne w ewidencji gruntów – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl mec. Anna Woźniakowska-Dębiec z Kancelarii Gardocki i Partnerzy. – Zważywszy, że aktualnie zaledwie 30% kraju posiada plan zagospodarowania przestrzennego, znaczny procent terenów położonych w miastach – dotychczas niezabudowanych – ma status działek rolnych. Z uwagi na to, nowa ustawa dotyczy także nieruchomości położonych w miastach, stanowiących atrakcyjne lokalizacje pod zabudowę jednorodzinną i wielomieszkaniową.

Wyłączenie stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w odniesieniu do nieruchomości o powierzchni poniżej 3000 m kw. sprawi, że restrykcje ustawy nie wpłyną na sytuację osób zainteresowanych pozyskaniem gruntów rolnych pod zabudowę jednorodzinną. Przeciętna działka w tym wypadku nie przekracza bowiem 1500 m kw. Należy jednak pamiętać, że aby wydzielić działkę rolną o powierzchni mniejszej niż 3000 m kw. – zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami – konieczne jest wcześniejsze uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

– Reasumując, osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości pod zabudowę jednorodzinną mogą nabyć na ten cel nieruchomość sklasyfikowaną jako rolną o powierzchni poniżej 3000 m kw. – podkreśla Woźniakowska-Dębiec.