Ruszył rejestr pośredników i zarządców

rejestrZgodnie z zapowiedziami Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła pod adresem rejestr.pfrn.pl Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości. Rejestr jest jednym z elementów systemu potwierdzania przez Federację kwalifikacji pośredników i zarządców nieruchomości.

Deregulacji zawodów prowadzona przez polski rząd objęła zawody pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, zmiany w dostępie do tych profesji wchodzą w życie 1 stycznia 2014 roku. Od tego dnia każdy będzie mógł zajmować się pośrednictwem i zarządzaniem nieruchomościami, a wszystkie określone do tej pory w ustawie o gospodarce nieruchomościami wymogi zawodowe (dotyczące posiadanej wiedzy, kwalifikacji czy nawet niekaralności) zostają zniesione.

– Podejmując decyzję o uruchomieniu przedsięwzięcia braliśmy przede wszystkim pod uwagę konsumenta korzystającego z usług pośrednika lub zarządcy – mówi Leszek A. Hardek, prezydent PFRN. – To klient wybierając usługodawcę powinien mieć możliwość sprawdzenia informacji o danej osobie, aby świadomie móc podjąć decyzję o współpracy. Dlatego, też ważnym elementem naszego systemu jest ogólnodostępny rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, którzy uzyskają licencję PFRN.

Każdy, kto będzie chciał uzyskać licencję pośrednika czy zarządcy PFRN, będzie musiał się zobowiązać do przestrzegania Kodeksu Etyki ustanowionego przez Federację. Licencja PFRN jest oczywiście dobrowolna.

– Jako że Polska zdecydowała się nie reglamentować już sektora zawodów związanych z nieruchomościami, oczywiste jest, że stowarzyszenia zawodowe są wywołane do zabrania głosu, mogę więc tylko się cieszyć z faktu, że są podejmowane takie inicjatywy – komentuje Claudine Speltz, prezydent CEPI (Europejskiej Rady Nieruchomości z siedzibą w Brukseli). – Któż lepiej niż stowarzyszenie zawodowe, jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości, może określić kompetencje niezbędne do zapewnienia właściwej jakości usług? A wobec braku polskiej publicznej instancji regulującej, któż lepiej niż stowarzyszenie zawodowe może koordynować starania zmierzające do tego, aby osoby posiadające kwalifikacje formalne, poza-formalne lub nieformalne mogły uzyskać uznanie ich kompetencji i wprowadzić system certyfikacji dla swoich członków?

Docelowo rejestr PFRN będzie zawierać szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości, m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis jego doświadczenia czy wykształcenie. Co ważne, w rejestrze pośrednik i zarządca nieruchomości poda również informacje o posiadanym ubezpieczeniu, tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te są szczególnie istotne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód – zgodnie z założeniami ustawodawców, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma od nowego roku zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety, brakuje przepisów, które określałyby restrykcje za brak takowego ubezpieczenia. W praktyce może się więc okazać, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 roku.

Państwowe licencje dla pośredników i zarządców nieruchomości były nadawane bezterminowo, co powodowało, że w ministerialnym rejestrze figurowały osoby nie wykonujące już tych zawodów. Natomiast licencja PFRN będzie nadawana na czas określony, tj. 3 lata. Po tym okresie pośrednicy i zarządcy będą musieli odnowić licencję, aby nadal figurować w rejestrze.