Odwrócona hipoteka nadal raczkuje

Od 2011 do końca 2013 r. fundusze hipoteczne podpisały ok. 300 umów dotyczących hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym, tj. przekazania przez osoby starsze prawa własności domu lub mieszkania w zamian za rentę dożywotnią i możliwość zajmowania danego lokalu.

Przeciętny wiek osób decydujących się na takie rozwiązanie to 75,2 lat. Począwszy od I kwartału 2013 r., kiedy statystyczny klient miał 76,1 lat, średnia wieku w przypadku hipoteki odwróconej zaczęła spadać. W ubiegłym roku o 40 proc. wzrosła natomiast liczba osób zainteresowanych taką formą dożywotniej renty – wynika z raportu opracowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, do której należą dwie największe spółki oferujące tego typu usługę: Dom i Familia.

W badaniu zwrócono uwagę także na metraż pozyskanych przez fundusze hipoteczne mieszkań. Okazuje się, że spółki te zarządzają coraz większymi lokalami. W 2011 r. średni metraż wynosił 42,33 mkw., w kolejnym roku już 46,09 mkw., zaś w ostatnim miesiącu 2013 r. wskaźnik ten nadal wzrastał, choć nieznacznie – do 46,23 mkw. W ubiegłym roku blisko 30 proc. nieruchomości zarządzanych przez fundusze było zlokalizowanych na Mazowszu. Znaczny odsetek takich mieszkań stanowiły też te znajdujące się w województwach: pomorskim, dolnośląskim, śląskim oraz wielkopolskim. Z kolei łączny wynik dla pozostałych regionów to tylko ok. 6 proc.

Źródło: Krajowy Rynek Nieruchomości