Nie tylko styropian i wełna

termoWydatki na ocieplanie budynków zwracają się szybko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, o ile zastosowano odpowiednią technologię i materiały, a także przy profesjonalnym wykonawstwie. Najpopularniejszą metodą ocieplania budynków jest technologia bezspoinowa wykorzystująca styropian lub wełnę mineralną, jednak gdy te materiały okażą się nie dość eleganckie, warto rozważyć montaż płyt elewacyjnych.

Płyty elewacyjne – poza wysoką estetyką wykonania – są odporne na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się płyty wykonane z włókno-cementu, które można stosować m.in. na elewacjach wentylowych, podsufitkach i balkonach.

– Włókno-cement dotychczas kojarzony był głównie z pokryciami dachowymi, jednak zyskuje popularność także jako materiał do pokrywania elewacji. Jest przyjazny dla środowiska i sprawdza się w każdych warunkach pogodowych – przekonuje Marcin Pakuła, doradca techniczny w firmie Cembrit. – Nowoczesna technologia włókno-cementowa zapewnia ciepło i skuteczne odprowadzanie wilgoci, przez co ściany pozostają suche, a tym samym odporne na grzyb i pleśń.

Cembrit_II

Płyty elewacyjne są też łatwe w montażu. Mocuje się je trwale do profilu aluminiowego za pomocą specjalnego żłobienia, a prace można prowadzić przy praktycznie każdej pogodzie. Natomiast ocieplanie tradycyjną metodą składa się z kilku faz, a prace muszą być wykonywane wyłącznie przy dodatniej temperaturze.

Cembrit_I

Płyty płaskie sprawdzą się również przy wykańczaniu balustrad na balkonach – są wytrzymałe oraz dostępne w różnych kolorach, dlatego stanowią ciekawą alternatywę dla elementów z blachy, chętnie stosowaną nie tylko przy wznoszeniu nowych budynków, ale i podczas renowacji starych obiektów. Płyty te montowane są na specjalnej stalowej konstrukcji za pomocą nitów lub kleju.