Mieszkania za milion – kim są ich nabywcy?

W Warszawie przoduje Mokotów, we Wrocławiu – Krzyki, a przede wszystkim osiedla Borek i Dworek. Sopot może poszczycić się Dolnym Sopotem, który pod względem cen często bije na głowę metropolie.

– W Krakowie najmodniejszym rejonem jest Wola Justowska w dzielnicy Zwierzyniec, uważana za najbardziej zielony region miasta – komentuje Joanna Rodziewicz z agencji RE/MAX Prestige, która jest przedstawicielem inwestycji Apartamenty z Tarasem. – Krakowskie Stare Miasto nadaje się raczej do „bywania”, niż do mieszkania – panuje tam hałas, a dojazd jest utrudniony. Ponadto w gęsto zabudowanym centrum maleje ilość wolnych terenów pod zabudowę. Dlatego doradzając klientom lokalizację przede wszystkim skupiam się na Woli Justowskiej, która nieustannie zyskuje prestiż.

Apartamentami deweloperzy często nazywają lokale, które niewiele mają wspólnego z klasą premium. Te prawdziwe, luksusowe mieszkania są znacznie większe (nawet o 30%), często dwupoziomowe, obowiązkowo z podziemnym parkingiem na przynajmniej jedno auto. Budynki, w których się znajdują, wyposażone są w przestronne foyer z recepcją, często także w klub fitness czy basen. Wpływ na popularność apartamentów ma również lokalizacja – położenie tego typu inwestycji musi przyciągać potencjalnych klientów.

– Jest kilka czynników, które wpływają na atrakcyjność danej okolicy – mówi Joanna Rodziewicz. – W przypadku Woli Justowskiej jest to na pewno bliska lokalizacja względem centrum i lotniska. Dzielnica Zwierzyniec znana jest też z dużej ilości terenów zielonych, takich jak Park Decjusza czy las Wolski.

Kim są nabywcy najdroższych apartamentów w Polsce? Według raportu firmy doradczej REAS, najczęściej zakupu apartamentów luksusowych podejmują się osoby w wieku 40-50 lat. Są to biznesmeni, dyplomaci, menadżerowie czy przedstawiciele globalnych koncernów, którzy przepracowali już około 20 lat i dorobili się znacznego majątku. Lokale luksusowe bardzo rzadko nabywane są na kredyt, bo zakup drogiej nieruchomości bywa często postrzegany także jako lokata kapitału. Zdecydowana większość nabywców kupuje mieszkania na użytek własny. Szukają lokum w miastach, w których prowadzą biznes, albo rozglądają się za miejscem, gdzie mogliby spędzić urlop z rodziną. Gdy wyjeżdżają, a mieszkanie w wakacyjnym kurorcie stoi puste, nierzadko decydują się na jego wynajem – w ten sposób dodatkowo zarabiają na inwestycji.

– W ostatnich latach zauważamy tendencję wzrostową – najdroższe lokale cieszą się coraz większym zainteresowaniem – komentuje Joanna Rodziewicz. – Wynika to przede wszystkim z niskich stóp procentowych. Naszym klientom nie opłaca się trzymać oszczędności na lokatach, inwestują więc w zakup apartamentów. Często mają po kilka takich nieruchomości w różnych miastach i zarabiają na ich wynajmie.

W roku 2015 po raz pierwszy powstał ranking nieruchomości luksusowych w Polsce, autorstwa Poland Sotheby’s International Realty i Forbesa. Obecnie rynek nieruchomości luksusowych stanowi 4-6 proc. realizowanych lokali, co oznacza ok. 160-180 mieszkań sprzedawanych rocznie.