Kto zalega z czynszem? [PORADY]

Czy wspólnota może żądać od nowego właściciela mieszkania uregulowania opłat, z którymi zalegał poprzedni właściciel? Dawny lokator twierdzi, że sprzedał lokal razem ze zobowiązaniami, ale obecny mieszkaniec twierdzi, że nie ma z nimi nic wspólnego.

lubinskiNa pytania Czytelników odpowiada Mariusz Łubiński, licencjonowany zarządca nieruchomości, prezes firmy ADMUS.

Dochodzenie roszczeń przez wspólnotę zależne jest od tego, czy nowy właściciel wiedział o zadłużeniu, czy też informacja ta została zatajona przez poprzedniego właściciela.

UZASADNIENIE: Przy pochodnym nabyciu prawa własności obowiązuje zasada, według której nabywca uzyskuje prawo własności w takich granicach, w jakich przysługiwało ono zbywcy, a więc ze wszystkimi obciążeniami. Dotyczy to jednak wyłącznie obciążeń o charakterze prawnorzeczowym (np. hipoteka, służebność itp.). Natomiast roszczenie o zaległy „czynsz” nie stanowi takiego obciążenia, jego podstawą nie jest bowiem własność lokalu ani związana z nią współwłasność nieruchomości wspólnej, lecz stosunek prawny łączący właścicieli lokali, którzy utworzyli wspólnotę mieszkaniową i zobowiązali się do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Takie roszczenie ma zatem charakter względny i tylko wówczas, gdy dojdzie między nabywcą a zbywcą do zawarcia umowy o przejęcie długu, nowy właściciel jest odpowiedzialny za to zadłużenie. Jeśli zatem poprzedni lokator rzeczywiście sprzedał mieszkanie z zadłużeniem i poinformował o tym nowego właściciela oraz zawarł stosowną informację w umowie sprzedaży, wspólnota może żądać od nowego właściciela uregulowania opłat. Jeśli natomiast informacja ta została zatajona przez poprzedniego właściciela, zadłużony jest człowiek, nie lokal, a więc to od poprzedniego właściciela można domagać się pokrycia zaległości.


ZASTRZEŻENIE: Publikowane przez nas opinie mają charakter poglądowy, ponieważ zostały sporządzone wyłącznie na podstawie pobieżnych opisów nadesłanych przez Czytelników, bez analizy dokumentów źródłowych. Osoba zainteresowana poradą prawną powinna zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wydawca oraz autorzy opinii nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść zarówno wobec Czytelników, jak i osób trzecich.