Domy szkieletowe – nasz elementarz

Domy szkieletowe z roku na rok zyskują na popularności – powstają szybciej niż tradycyjne domy murowane, a ich budowę można rozpocząć o każdej porze roku.

Technologia domu szkieletowego nie jest w Polsce jeszcze tak dobrze rozpowszechniona, jak w krajach Europy Zachodniej. Przodownikami wśród państw europejskich są kraje skandynawskie (80-85 proc. wszystkich budowanych domów jednorodzinnych) i Szkocja (60 proc.), nieco dalej w statystykach są Wielka Brytania (25 proc.) i Niemcy (16,2 proc.), ale te kraje mają najbardziej dynamiczną tendencją zwyżkową. Największą popularnością domy szkieletowe cieszą się jednak za Atlantykiem – w USA stanowią 90-94 proc., a w Kanadzie 76-85 proc. ogółu budowanych domów jednorodzinnych. Czy technologia szkieletu drewnianego ma szanse przynajmniej zbliżyć się do tych wyników?

Obecne tempo realizacji projektu budowlanego wymusiło na inżynierach powstanie nowych technologii, które w dużym stopniu skracają czas od momentu przygotowania projektu do jego ostatecznej realizacji. Technologia płytek kolczastych polegająca na tworzeniu prefabrykowanych konstrukcji drewnianych, a następnie łączeniu elementów w jedną całość na placu budowy, staje się coraz bardziej popularna.

– Użycie nowoczesnych konstrukcji jest wynikiem coraz wyższych wymagań klientów odnośnie terminów realizacji prac, estetyki wykonania, organizacji pracy na placu budowy oraz odpowiedzialności za oferowany produkt i jego jakość – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest, polskiego producenta prefabrykowanych konstrukcji drewnianych.

Jednym z najważniejszych etapów budowy domu szkieletowego jest proces powstawania projektu budowlanego. Na podstawie przygotowanych dokumentów powstają poszczególne elementy konstrukcji. W kolejnym etapie prefabrykaty są przewożone w miejsce docelowe i tam montowane. Od początku montażu dokładnie widać, z jaką szybkością powstaje dom.

Atutem budowy domu szkieletowego jest niezależność inwestycji od warunków atmosferycznych. W klasycznym budownictwie wszelkie prace z użyciem płynnego betonu (np. wykonanie wylewek) wymagają plusowej temperatury, natomiast domy szkieletowe – praktycznie nie wymagające tzw. mokrych robót – mogą być realizowane niezależnie od pogody.

Istotną zaletą domu szkieletowego jest także jego cena. Koszty budowy są zdecydowanie niższe niż w przypadku domu wznoszonego w tradycyjny sposób – tańsze są materiały konstrukcyjne, a po przekroczeniu 100 mkw. powierzchni cena budowy każdego kolejnego metra odczuwalnie spada. Domy szkieletowe są łatwe do zaprojektowania i szybkie do wykonania, co także obniża koszty budowy. Domy o szkielecie drewnianym mogą być realizowane według standardowych projektów, ale można je także zaprojektować według indywidualnego pomysłu. Także kupiony projekt domu tradycyjnego można dostosować do technologii domu szkieletowego.

– Domy szkieletowe są konstrukcjami lekkimi, ale trwałymi, co więcej ich lekkość nie wpływa negatywnie na parametry termoizolacyjne oraz prawidłową wentylację. Domy szkieletowe, dzięki wykorzystaniu naturalnego budulca, jakim jest drewno, są także ekologiczne – sprzyjają użytkownikowi, a jednocześnie nie szkodzą środowisku naturalnemu – podkreśla Andrzej Poreda z WPW Invest.

Głównym budulcem domu szkieletowego jest materiał izolujący termicznie, więc redukujący koszty ogrzewania i zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Domy szkieletowe „oddychają”, dlatego wewnątrz nich panuje sprzyjający mikroklimat, mają także zdolność do samoregulacji pod względem wilgotności, co w domu murowanym wymaga montażu dodatkowych instalacji. Wbrew obiegowym opiniom, dom szkieletowy łatwo jest rozbudować, jeżeli w przyszłości zapadnie decyzja o jego powiększeniu.

Zaletą domów szkieletowych jest także niewielkie użycie ciężkiego sprzętu na budowie, co pozwala na zachowanie działki w prawie nienaruszonym stanie, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można zaaranżować ogród i działkę wokół domu.