Posiadłość z charakterem

Dwie zabytkowe, historyczne wille Toeplitzów w Milanówku zostały wystawione na sprzedaż przez Urząd Miasta Milanówek. Posiadłość leży na 10-hektarowej działce, porośniętej starodrzewem parkowym, jest ciekawym i wartościowym przykładem architektury początku XX wieku, wpisanym do rejestru zabytków.

Turczynek znajduje się w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech miast: Brwinowa, Podkowy Leśnej i Milanówka, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Można tu dojechać od strony ulicy Królewskiej, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 719 z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego i dalej do Żyrardowa i Skierniewic. Najbliższy przystanek kolejki WKD Polesie mieści się w odległości 15 minut pieszo. Posiadłość oddalona jest od centrum Milanówka o cztery kilometry.

DSC06468

– Nieruchomość Turczynek jest własnością Milanówka od 2008 – mówi burmistrz Jerzy Wysocki. – Niestety, koszt remontu i adaptacji budynków przerasta nasze możliwości. Chętnie widzielibyśmy w nim centrum  sportowo-rekreacyjne lub wypoczynkowe, hotel bądź klinikę SPA.

Kolonia „Turczynek” wydzielona została z dóbr Grudów i zakupiona przez Bonawenturę Toeplitza za kwotę 301 tys. złotych i 85 tys. dolarów dla jego córek. Na 10-hektarowym terenie wybudowane zostały w 1905 roku dwie wille o zbliżonym do siebie wyglądzie z przeznaczeniem dla Wilhelma Wellischa i jego żony Franciszki z Toeplitzów oraz dla Jerzego Mayera i jego żony, drugiej z córek Bonawentury. Projektantem budynków był znany łódzki architekt Dawid Lande. Wille były naówczas bardzo nowoczesnymi budynkami – posiadały centralne ogrzewanie, elektryczność i kanalizację. Projekty willi opublikował na swoich łamach w 1905 roku „Przegląd Techniczny”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynki mają ciekawą historię. W czasie I wojny światowej znalazł tutaj schronienie Stanisław Wyczółkowski, zaprzyjaźniony z Leopoldem Wellischem, kolekcjonerem sztuki, synem Wilhelma. W drugiej willi mieszkał Jerzy Meyer i jego żona, a razem z nimi ich córka Matylda z mężem Ludwikiem Wertensteinem, fizykiem, uczniem Marii Skłodowskiej-Curie. Turczynek był w posiadaniu rodziny do 1941 roku, kiedy posiadłość zajęli Niemcy, a po nich, w 1945 Rosjanie, którzy dokończyli dewastacji. Budynki przeszły w ręce skarbu państwa po II wojnie światowej.  Mieścił się tutaj ośrodek szkoleniowy Związku Młodzieży Polskiej, a w latach sześćdziesiątych szpital.

Wille o powierzchni ok. 1078 m2i 1424 m2 są trzykondygnacyjne z wysoką piwnicą, wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe i energię elektryczną. Budynki zostały pokryte blachodachówką, co uchroniło je przed dalszym niszczeniem. Wymagają generalnego remontu. Dwie bliźniaczo podobne wille, zwrócone do siebie fasadami, różnią się jedynie nieznacznie wielkością, rozplanowaniem bryły i detalami. Prezentują styl niemieckich budynków kurortowych, łącząc historyzm z motywami neogotyckimi i neorenesansowymi, o mocno rozczłonkowanych bryłach w stylu określanym jako „malowniczy eklektyzm”. Fasady dekorowane są drewnianymi werandami oraz szachulcową i szwajcarską dekoracją. Wewnątrz posiadają obszerny wysoki hall z drewnianymi schodami łączącymi się na piętrze z korytarzami prowadzącymi do pomieszczeń. Wille oddalone są od siebie o ok. 50 metrów. Są monitorowane. Budynkom mieszkalnym towarzyszyły zabudowania folwarczne, które zachowały się do dziś na działce sąsiedniej.

Milanówek – Miasto Ogród, to 15-tysięczna miejscowość położona w odległości 30 km na zachód od Warszawy, w powiecie grodziskim. Miasto ma bogatą historię podwarszawskiego letniska, duże walory przyrodnicze, korzystny mikroklimat. Znajdują się tutaj idealne warunki do wypoczynku, pracy twórczej i naukowej. W czasie II wojny światowej przeniosło się tutaj dowództwo Polskiego Państwa Podziemnego, dzięki czemu miasto uzyskało przydomek „małego Londynu”. Mieszkało tu i mieszka wielu przedstawicieli polskiego życia intelektualnego, artystycznego i naukowego, a jego najsłynniejszym obywatelem był Jan Szczepkowski, wybitny polski rzeźbiarz, twórca m.in. elewacji gmachu Sejmu w Warszawie.

Źródło: UM Milanówek, szczegóły oferty dostępne w urzędzie.