Władze Warszawy podpisały trzyletnie umowy z trzema firmami, które od lutego przyszłego roku odbiorą odpady z ośmiu warszawskich dzielnic: Lekaro obsłuży Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Wawer i Wesołą, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Śródmieście, zaś Sita Polska – Ursynów i Wilanów. Z podpisaniem umów na pozostałe dzielnice ratusz wstrzymuje się do decyzji Krajowej Izby Odwoławczej.
Zwycięskie firmy zostały zobowiązane także do dostarczania pojemników oraz worków na odpady, które zostały podzielone na trzy kategorie: śmieci zmieszane (trafią do czarnych pojemników), papiery segregowane i plastik (kontenery czerwone) oraz szkło opakowaniowe (pojemniki zielone).
Z domów jednorodzinnych odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie, a pozostałe – co najmniej raz na cztery tygodnie, natomiast z budynków wielorodzinnych odpady zmieszane będę usuwane co najmniej dwa razy w tygodniu, odpady segregowane – co najmniej raz na tydzień, szkło – co najmniej raz na cztery tygodnie. Odpady wielkogabarytowe będą usuwane ze wszystkich nieruchomości co najmniej raz na cztery tygodnie. Zaplanowano także zbiórki sezonowe: dwie akcje sprzątania choinek w okresie poświątecznym oraz odbiór odpadów zielonych co najmniej raz w miesiącu od maja do listopada.
Podpisanie umów na pozostałe dzielnice zależy od decyzji KIO. Powołany przez nią biegły ma 60 dni na ocenę realności stawek zaproponowanych w przetargu przez firmy MPO i Lekaro, a zaskarżonych przez innych uczestników postępowania. Później ma się odbyć rozprawa. Jeśli sprawy nie uda się załatwić korzystnie dla ratusza przed 31 stycznia, w niektórych dzielnicach nadal obowiązywać obecny tzw. system pomostowy.