Kasowanie za parkowanie [PORADY]

Deweloper wybudował na osiedlu duży parking, który miał być ogólnodostępny – dla gości, klientów i mieszkańców nie posiadających miejsc garażowych. Ale wspólnota podjęła uchwałę, żeby pobierać opłaty za parkowanie na tym terenie i to od godziny. Wyznaczono stawkę za pierwszą i każdą kolejną godzinę, ustawiono tablice informacyjne, a poborem zajmuje się inkasent, który wystawia pokwitowania. Czy wspólnota może w ogóle pobierać opłaty za parkowanie na terenie ogólnodostępnym? Jeśli tak, to czy za parkowanie nie powinny być wystawiane rachunki czy faktury?

lubinskiNa pytania Czytelników odpowiada Mariusz Łubiński, licencjonowany zarządca nieruchomości, prezes firmy ADMUS.

W przypadku, gdy teren należy do wspólnoty, dopuszczalne jest pobieranie opłat od użytkowników.

UZASADNIENIE: W przypadku ogólnodostępnego parkingu będącego własnością wspólnoty mieszkaniowej (a więc należącego do części wspólnych inwestycji) możliwe jest nałożenie opłat na użytkowników parkingu. Jeśli jednak wspólnota chce zorganizować parking płatny, musi zarejestrować działalność gospodarczą, która będzie podlegała opodatkowaniu. Oczywiście tego typu działania mogą być podjęte jedynie w drodze uchwały, gdyż przekraczają zakres zwykłego zarządu. Ponadto wysokość opłat za postój również musi być ustalona w drodze uchwały, gdyż zgodnie z ustawą o własności lokali (art. 22, ust. 3, pkt 8) ustalenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (czyli opłat wnoszonych przez najemców za użytkowanie udostępnionych przez wspólnotę części nieruchomości wspólnych) przekracza zakres zwykłego zarządu. Wspólnota może przy wjeździe na teren parkingu umieścić informację o konieczności opłaty za postój, z której np. zwolnieni są mieszkańcy nieruchomości. Co więcej, w sytuacji, gdy użytkownik niebędący mieszkańcem nieruchomości nie będzie chciał uiścić opłaty za postój, wspólnota może wezwać straż miejską lub policję, która pomoże rozwiązać problem. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie automatycznego systemu, który będzie wydawał bilet, a następnie pobierał opłatę. Pozwoli to uniknąć comiesięcznych kosztów związanych z zatrudnienie inkasenta, a także pozwoli wspólnocie na faktyczne kontrolowanie pobieranych opłat.


ZASTRZEŻENIE: Publikowane przez nas opinie mają charakter poglądowy, ponieważ zostały sporządzone wyłącznie na podstawie pobieżnych opisów nadesłanych przez Czytelników, bez analizy dokumentów źródłowych. Osoba zainteresowana poradą prawną powinna zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wydawca oraz autorzy opinii nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść zarówno wobec Czytelników, jak i osób trzecich.