Zatrudniamy zarządcę nieruchomości

Jaka forma zatrudnienia zarządcy nieruchomości jest najbardziej korzystna dla wspólnoty – umowa o pracę, umowa zlecenia czy może umowa cywilnoprawna? Jeśli zatrudnimy kogoś na umowę o pracę, to czy musimy od wynagrodzenia odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne oraz podatek od osób fizycznych? Jak działa tu prawo pracy?

lubinskiNa pytania Czytelników odpowiada Mariusz Łubiński, licencjonowany zarządca nieruchomości, prezes firmy ADMUS.

Wspólnota mieszkaniowa może sprawować zarząd nad nieruchomością w oparciu o zarząd właścicielski, może także zdecydować się na zatrudnienie zewnętrznego zarządcy lub profesjonalnej firmy zarządzającej. Przy umowie o pracę należne będą wszystkie składki i świadczenia pracownicze, dlatego rekomendowane jest zawarcie umowy o zarządzanie nieruchomością, który to kontrakt należy do umów kategorii starannego działania, co oznacza, że zarządca jest odpowiedzialny za należytą staranność przy wykonywaniu zlecanych mu czynności.

UZASADNIENIE: Ustawa o gospodarce nieruchomościami pozwoliła dowolnemu podmiotowi na sprawowanie zarządu nad nieruchomością, jednak zatrudnienie niedoświadczonego zarządcy może mieć negatywne konsekwencje dla wspólnoty. Dlatego też najbezpieczniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy zarządzającej na podstawie umowy zlecenia regulującej stosunki pomiędzy właścicielem a zarządcą. Ważne jest, aby firma posiadała ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, będące dla wspólnoty gwarancją bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do jednoosobowego podmiotu firma dysponuje także zespołem ludzi – specjalistów w różnych dziedzinach – w przypadku np. choroby jednego pracownika nie ma problemu z zastępstwem, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko, że wspólnota zostanie bez opieki zarządcy.


ZASTRZEŻENIE: Publikowane przez nas opinie mają charakter poglądowy, ponieważ zostały sporządzone wyłącznie na podstawie pobieżnych opisów nadesłanych przez Czytelników, bez analizy dokumentów źródłowych. Osoba zainteresowana poradą prawną powinna zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wydawca oraz autorzy opinii nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść zarówno wobec Czytelników, jak i osób trzecich.