Wysokie opłaty za ogrzewanie sklepu

kopertka2Jestem właścicielem lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym, w którym prowadzę sklep spożywczy. Wspólnota uchwaliła, żeby podnieść mi opłaty za ogrzewanie o prawie 50 proc. Ze względu na pobyt w szpitalu nie mogłem zaskarżyć uchwały w ustawowym terminie. Sklep przeszedł niedawno kapitalny remont, ma nowe, trójkomorowe okna, kurtynę powietrzną nad wejściem, a działające w lokalu urządzenia (lady chłodnicze) wytwarzają tyle ciepła, że grzejniki nawet w zimne dni muszą być zakręcane. Pozostała część budynku jest stara, nieocieplona, więc tak naprawdę to ja dogrzewam innych, dlaczego więc muszę płacić najwięcej za ogrzewanie?

Odpowiada Piotr Szczepański z kancelarii Amicus Legis:

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo podnieść właścicielom lokali użytkowych opłatę na centralne ogrzewanie, nawet znacznie powyżej stawki dla mieszkań. Ale właściciel lokalu użytkowego ma prawo starać się o odłączenie swojego lokalu od wspólnej instalacji c.o.

Podjęta przez wspólnotę uchwała zawiera prawdopodobnie informację o proporcjonalnym udziale poszczególnych grup lokali (np. mieszkaniowych i użytkowych) w zaliczkach na centralne ogrzewanie, a stawka za ogrzanie 1 mkw. nie musi być jednakowa dla tych grup. To oznacza, że wspólnota miała prawo podjąć taką uchwałę.

Jednak stawki powinny być ustalane w takiej wysokości, by możliwie dokładnie odpowiadały faktycznemu zużyciu ciepła przez poszczególne lokale, co jest możliwe po uprzednim sporządzeniu przez zarządcę budynku rzetelnej kalkulacji. Może się zdarzyć, że różnice pomiędzy stawkami dla lokali mieszkalnych i użytkowych będą znaczące, choć z opisu sytuacji wynika, że te proporcje powinny być raczej odwrócone.

Skutkiem takiej sytuacji może być wniosek właściciela sklepu o odłączenie jego lokalu od wspólnej instalacji c.o., z jednoczesną deklaracją o zastosowaniu alternatywnego ogrzewania (np. elektrycznego lub gazowego), jednak na takie odłączenie musi wyrazić zgodę wspólnota. Ewentualna odmowa może natomiast w tej sytuacji skutkować wstąpieniem właściciela na drogę sądową.


ZASTRZEŻENIE: Publikowane przez nas opinie mają charakter poglądowy, ponieważ zostały sporządzone wyłącznie na podstawie pobieżnych opisów nadesłanych przez Czytelników, bez analizy dokumentów źródłowych. Osoba zainteresowana poradą prawną powinna zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wydawca oraz autorzy opinii nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść zarówno wobec Czytelników, jak i osób trzecich.