Oszczędniej, ale trudniej

termoPrezydent RP podpisał ustawę o charakterystyce energetycznej budynków, która nakłada na właścicieli domów i mieszkań nowe obowiązki. Wprowadzane przepisy rozszerzają także listę osób uprawnionych do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej. Wkrótce ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, nowe przepisy ustawy wejdą w życie po 6 miesiącach od tego momentu.

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków ma zapewnić wdrożenie unijnej dyrektywy, zgodnie z którą od 2021 r. wszystkie nowe budynki w krajach UE będą musiały charakteryzować się bardzo niskim zużyciem energii (budynki publiczne będą musiały spełnić te standardy już od 2018 r.).

Każdy nowy budynek musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej określające zapotrzebowanie na energię, natomiast w przyszłości w świadectwa takie będą musiały być wyposażone wszystkie większe budynki. Podczas sprzedaży lub wynajmowania nieruchomości właściciel lub zarządca będzie musiał przedstawić świadectwo. Obowiązek będzie dotyczył także osób sprzedających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Z przygotowania świadectw zostaną zwolnione domy budowane na własny użytek, a także m.in. zabytkowe kamienice, kościoły i budynki mieszkalne użytkowane nie dłużej niż 4 miesiące w roku. Świadectwa nie będą dotyczyły także budynków przemysłowych i gospodarczych nie mających instalacji zużywających energię.

Obowiązkowe stanie się także umieszczenie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej w widocznym miejscu w budynkach o powierzchni ponad 500 m kw., w których są świadczone usługi (m.in. o dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze i centra handlowe).  Świadectwo będzie ważne przez 10 lat, jednak gdy zmieni się charakterystyka energetyczna budynku (np. w efekcie przebudowy), dokument traci ważność.

Według nowych przepisów, świadectwa energetyczne budynków mogą być wystawiane przez osoby z tytułem inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera.