Niełatwe budowanie dla siebie

Planując wynajęcie ekipy budowlanej, trzeba być gotowym na nieprzewidziane koszty. W 2018 roku 25 proc. osób budujących nowy dom wydało na robociznę więcej niż planowało. Polacy poświęcili na poszukiwanie wykonawcy najczęściej do trzech miesięcy, a na rozpoczęcie prac czekali nawet dłużej – wynika z najnowszego badania Oferteo.pl.

Według badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, co czwartemu Polakowi planującemu budowę domu znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej zajęło więcej niż trzy miesiące, a 37 proc. potrzebowało na to od 2 do 3 miesięcy. Natomiast 38 proc. badanych znalazło odpowiedni zespół w mniej niż miesiąc.

Po znalezieniu odpowiedniej ekipy trzeba zaczekać, aż będzie ona mogła rozpocząć pracę. W przypadku 37 proc. ankietowanych trwało to od 1 do 3 miesięcy, a u 31 proc. nawet powyżej trzech miesięcy. Znaleźli się też tacy, którzy czekali mniej niż miesiąc (16 proc.), a nawet poniżej dwóch tygodni (16 proc.).

– Warto zdobyć referencje na temat interesujących nas wykonawców i przyjrzeć się wcześniej realizowanym przez nich projektom. Jeśli zależy nam na polecanym zespole cieszącym się najlepszą opinią, to takie poszukiwania musimy rozpocząć odpowiednio wcześnie, bo terminy u najlepszych są najbardziej odległe – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

W odpowiedzi na pytanie: „co sprawiało Państwu najwięcej trudności podczas całego procesu inwestycyjnego”, 45 proc. ankietowanych przez Oferteo.pl wskazało sprostanie urzędowym formalnościom, a 35 proc. – znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. W dalszej kolejności wymieniane było zbilansowanie budżetu (27 proc.) i prace wykończeniowe (21 proc.). Po znalezieniu odpowiedniej ekipy i rozpoczęciu budowy, inwestorzy musieli jeszcze nadzorować jej prace i właśnie to działanie 26 proc. respondentów wspomina jako najtrudniejsze.

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.